Na co vás upozorní revize vzduchotechniky

Některé technické záležitosti moderního světa jsou mnoha lidem zcela neznámé a mnohdy až v pokročilém věku odhalí jejich tajemství. Kupříkladu informace o vzduchotechnice, která je sice nainstalována v mnoha bytových domech, ale obyvatelé domu o ní toho mnoho neví, protože je ukrytá v útrobách společné stoupačky. Dokud tato zařízení plní svůj účel, nezajímají se o ně, což ovšem může vést i k obrovské tragédii. Co je tragického na vzduchotechnice v paneláku, jestliže jí nevěnujeme prakticky žádnou pozornost?

vzduchotechnika v domě

Zeptejte se hasičů

Nadpis tohoto odstavce vám jasně napoví, ale přece jen možná netušíte, z jakého důvodu k požáru uvnitř vzduchotechniky dochází. Může vás napadnout například závada na ventilátoru, kterému se zadře elektromotor a dojde tu ke zkratu elektrického přívodu, což se sice teoreticky vyloučit nedá, ale pravděpodobnost takové závady je minimální.

venkovní část klimatizace

Hasiči by vám vysvětlili a případně doložili popis fotografiemi vyhořelého bytu kvůli mastnému prachu uvnitř potrubí vzduchotechniky. Prach spolu s mastnotou, která do potrubí putuje nejčastěji z kuchyňských odsavačů par, je velmi nebezpečnou hořlavou směsí, kterou zapálí i docela obyčejná jiskra. Stačí opravdu málo a plameny uvnitř potrubí se rozšíří do některých bytů a vyhořet tak může v jeden den celý domovní blok.

Jedinou spolehlivou prevencí proti těmto událostem je revize vzduchotechniky a její případné čištění, je-li zapotřebí. Problém současné doby je však takový, že lidé o tomto nebezpečí nemají tušení. A pokud ano, tak jej zanedbávají a odsouvají v rámci priorit v bytových domech až kamsi do pozadí. Na domovních schůzích se o tom někde ani vůbec nemluví, a přitom je zde zařízení v provozu nepřetržitě několik desítek let. Toto se pak stává pomyslnou časovanou bombou, která může explodovat kdykoli a bez varování.