Proč nás baví sledovat sport?

Asi každý ví, že velké sportovní události přilákají obrovské množství diváků. Stačí se jen podívat na plné stadiony například při mistrovství světa v hokeji či ve fotbale. To nás přivádí k otázce, co nás na tom všem vlastně tak láká. Je totiž pravdou, že my v podstatě neděláme nic, jen sedíme na židli a sledujeme výkony ostatních. Přesto v nás právě to dokáže vzbudit skutečně velké emoce. Všichni víme, jací dokážou být fanoušci sportovních klubů, když jde o čest jejich týmu. A není to moderní záležitost, velké sportovní události byly známy již například ze starého Řecka a Říma.

 

se sportem mnohdy začínáme už jako malí

 

Zde nás totiž vede instinkt, starý mnoho tisíc let, který je naší součástí již od počátku civilizace. Jedná se o touhu patřit do nějaké skupiny. Avšak zatímco tehdy se jednalo o tlupu či rodinnou skupinu, v dnešním přelidněném světě něco takového není možné. Proto hledáme ty, kteří s námi mají stejné zájmy. A sport je něco, co nás může spojovat.

 

Navíc se tak alespoň podvědomě stáváme součástí klubu. Jeho vítězství je tedy i naším vítězstvím, ačkoliv jsme se o něj nijak nepřičinili. To je také důvod, proč mnoho lidí pokřikuje při sledování utkání v televizi různé rady na hráče, ačkoliv dobře ví, že ti je nemohou slyšet. Mají tak pocit, že se alespoň částečně podílí na jejich úspěchu.

 

stadion plný diváků

 

To je samozřejmě také důvod, proč tyto věci bere mnoho lidí velmi vážně, ačkoliv to, zda jejich oblíbený fotbalový tým prohrál či vyhrál včerejší zápas, jejich život nijak neovlivní. Případná porážka je totiž i jejich porážkou, a to se nese těžce. Opak samozřejmě platí také. Přesto je potřeba mít na paměti, že se stále jedná jen o hru, a navzdory tomu, co nám náš prastarý instinkt říká, nezávisí na úspěchu či neúspěchu naše přežití. Je proto dobré dívat se na věci s odstupem, i když to není vždy jednoduché. Měli bychom si uvědomit, že ať už zápas dopadne jakkoliv, druhý den stejně budeme muset do práce. Rozhodně tedy není ideální nadělat si kvůli tomu ze svých blízkých nepřátele, nebo se s nimi kvůli tomu pohádat. Věřte, že to za to rozhodně nestojí.