Koberec na podlaze může být velmi intimní

Když se řekne o něčem, že je to intimní, máme tím obvykle na mysli jevy, s nimiž jsme ve velmi blízkém kontaktu s lidmi, zvířaty nebo s některými předměty. Intimní je tedy například důvěrný polibek či milenecké objetí, přenášení kočky v náručí a stejně tak i blízký kontakt s oblečením, které máme přímo na pokožce. Intimita oblečení je nám dobře známa, protože jej využíváme dnes a denně v podstatě 24 hodin, a to i v posteli, a k intimním záležitostem bychom mohli směle zařadit i koberce na podlaze.

koberec u bazénu

Koberec je zdánlivě nudnou plochou, po níž se pouze procházíme, a mnozí z nás jej vůbec nepovažují za něco blízkého či přímo intimního. Při chůzi je také koberec vzdálený našemu smyslovému vnímání, ať už máme na mysli zrak nebo čich. Intimita s kobercem začíná ve chvíli, kdy se na něj posadíme, ulehneme, anebo jej pohladíme rukou.

Koberec se stává velmi intimním i ve chvíli, kdy jej považujeme za ekvivalent sedací soupravy, a využíváme jej například pro pracovní účely. Možná to dobře znáte z vlastního života – položíte si na podlahu střih, podle něhož nastříháte látku pro šití kalhot, rozložíte si tu papírovou mapu, abyste naplánovali trasu vašeho výletu, anebo si na zem položíte notebook, vedle něj dřevěný podnos s kávou a moučníkem, sklenici s minerálkou a džusem a budete tu dokončovat pracovní činnost, započatou na psacím stole.

batole a pes na koberci

Na koberci si také rády hrají děti s panenkami, autíčky či stavebnicemi a nezřídka je tato velká plocha ideální pro skládání puzzle. Pomáháte jim vybírat vhodné „kostičky“, aby mozaika byla dříve hotová.

To vše zní jako z ideálního filmového scénáře, jenže co když není koberec tím, co od něj očekáváme? Koberce totiž mohou být v některých domácnostech zanedbané, a to i tehdy, pokud se tam pravidelně vysávají vysavačem. Vysavač totiž zdaleka neodstraní vše, co na něm ulpívá, zůstávají v něm zbytky prachu, mastnoty, drobků, vlasů a také pot z bosých chodidel, který mu leckdy propůjčuje štiplavý sirný odér. Tehdy je čas povolat do práce profesionály čištění koberců v Praze, kteří jej uvedou do takřka původního stavu – čistého a bez zápachu.