Jakých chyb se dopouští amatéři u výkopových prací

Lidská psychologie poskytuje mnohdy velmi zajímavé informace, kupříkladu je známo, že si dobře odpočineme při sledování někoho, kdo usilovně manuálně pracuje, práce mu jde od ruky a také jej baví. Míváme i občas tendenci jej při práci vystřídat a také si to sami vyzkoušet. Možná, že byste podobného efektu docílili i při sledování výkopových prací v Praze, které provádí specializovaná firma. Mimochodem, pozorovali jste někdy rypadlo, jak zarývá do země radlici a přesouvá zeminu na jiné místo? O tomto fenoménu složil skladbu Ivan Mládek a zpívá se v ní, jak si „nenápadný švagr“ ulevuje od hodinářského řemesla něčím chlapským, tedy konkrétně prací s bagrem na vlastní zahradě.

rýč v zemi

Výkopové práce v Praze mohou být skutečně zábavné a mohou, jak se lidově říká, „vyčistit hlavu od každodenních starostí“, proto si také někteří z nás rádi hrají s dětmi na pískovišti, přerývají rýčem záhon anebo staví svépomocí pergolu či altán. Ne vždy je ale do smíchu a mohou se tu vyskytnout potíže, s nimiž si amatér stěží poradí. Proto je v takových případech doporučováno práci svěřit odborníkům, kteří si ví rady i ve svízelných situacích.

bagr na stavbě

Jíl a kameny – když zaboříte rýč do zemědělské ornice, která je relativně měkká a kyprá, máte z vaší činnosti skvělý pocit a pozorujete žížaly, jak si hledají nové cestičky ke svému úkrytu. Jenže pokud tu narazíte na tvrdý nepropustný jíl nebo balvany, tak zábavné už to nebude.

Problematická navážka – některé povrchy ukrývají skutečné „chuťovky“, jimiž mohou být i stavební navážky s cihlovými úlomky, kusy střešních tašek, omítky, betonu nebo dokonce drátěného pletiva. Toto patří k nejobtížnějším výkopovým pracím.

Sesuvy půdy – když se s vámi sesune zemina a zavalí vás to, nepomůže vám už ani svěcená voda. Profesionálové to dobře ví a provádí včasná bezpečnostní pažení, aby k těmto haváriím nemohlo dojít. Není to legrace a kdo to podcení, může si paradoxně vykopat svůj vlastní hrob za domem ve svahu, kdy se na něj svalí hromady nestabilního podloží.