Jak převážet děti bezpečně

Asi pro každého z nás jsou děti něčím, co je potřeba chránit. Rozhodně není divu, že tresty za zločiny spáchané na dětech jsou mnohem tvrdší, než za ty spáchané na dospělé osobě. Ovšem nejen úmyslně může dítě přijít k úrazu. I přes naši nejlepší snahu je chránit se zkrátka někdy stane, že dojde k nehodě.

 

Zdaleka nejhorší následky pak mají obvykle ty dopravní. I to je důvod, proč bychom měli znát zásady, jak děti převážet tak, abychom riziko minimalizovali, a abychom v případě, že se nehoda skutečně stane, případné následky co nejvíce zmírnily. Něco nám samozřejmě říká zákon, avšak zdaleka ne vše.

 

dětská autosedačka

 

V první řadě je to samozřejmě dodržování dopravních předpisů a opatrná jízda. To bychom samozřejmě měli dodržovat za volantem vždy, avšak pokud vezeme dítě, měli bychom být extra opatrní. A věřte, že nálepka, že sebou vezete svého potomka, příliš nepomůže. Pak je to také místo, kde náš potomek sedí. Rozhodně by to nemělo být na místě spolujezdce, nýbrž na zadním sedadle. A to nikoliv uprostřed. Při nárazu by tak totiž doslova proletělo předním oknem. Posaďte jej tedy za některé z předních sedadel.

 

za jízdy nenechávejte dítě běhat

 

Dále by mělo být upoutané v dětské sedačce vhodné velikosti. Tu dnes není problém koupit, avšak zde bychom se měli zaměřit na kvalitu. Dívejte se na recenze, videa z crash testů a shánějte informace, abyste zjistili, která je ta skutečně nejlepší. Jistě, s největší pravděpodobností se nebude jednat o ten nejlevnější model, avšak mějme na paměti, že to může zachránit našemu dítěti život. A za to už se rozhodně vyplatí připlatit.

 

V neposlední řadě se vyplatí mít u sebe kartičku s důležitými zdravotními údaji dítěte – jeho krevní skupinou, případnými chorobami, jako je třeba cukrovka, špatná srážlivost krve a další. Ta totiž může poskytnout záchranářům v případě potřeby cenné informace. Jistě, může se zdát, že toho je mnoho. Avšak mějte na paměti, že tu jde bez nadsázky o život. A s tím se rozhodně hazardovat nevyplatí.