Péče o veliký dům


Pro někoho je opravdu hodně náročné a složité se rozhodnout, jestli budou bydlet v domě nebo v bytě. Člověk si ale musí uvědomit, že když si pořídí například veliký dům, že do toho dá také spoustu práce a péče. Starost o veliký dům je náročná, protože to není potom jednoduché. Vzpomínám si, když jsem ještě bydlela s prarodiči na vesnici ve velkém domě. Ten dům už měl snad sto let. Ano, byl opravdu hodně starý a byl z kamene, takže všichni víme, že když je dům z kamene, že také trvá opravdu hodně dlouho, než se zdi prohřejí. Takže vám řeknu, že třeba když venku bylo třicet stupňů vedra, tak vevnitř jsme třeba měli jenom osmnáct nebo devatenáct stupňů! 

Stále nevím, jestli je výhodný byt a nebo dům.

Ano, je to tak, takže si jistě dokážete představit, jak to bylo strašné v zimě, třeba když venku byly mínus desetistupňové mrazy, tak doma jsem musela nonstop topit. Musela jsem topit tak dlouho, dokud se to všechno nevyhrálo. A zevnitř, když jsem v domě měla potom sádrokarton, tak se tam hodně často dělala plíseň. Neměla jsem to totiž bohužel zateplené. Nikdo mi neřekl, že to musím zateplit, takže jsme tam dali jenom sádrokartony, ale bohužel prý za tím také mělo být něco, co pohlcuje vlhkost a také vata, aby to bylo zateplené. Takže jsem pěkně naletěla, nikdo mi to neřekl.

Pořád stojíte o veliký dům?

To je tak, když to dělá někdo doma z rodiny, aby to měl rychle hotové. Tak se na všechno vykašle a udělá jenom takový ten úplně čistý, jednoduchý základ. To bych možná uměla také, takže jsem si říkala, že nejlepší by bylo, kdybychom bydleli v bytě třeba jenom v nájmu nebo si pronajmout u někoho třeba dva nebo tři pokoje a bylo by to. To je potom bez starostí. To si člověk jenom zaplatí nájem a nemusí se třeba starat o to, jak udělá střechu anebo kdy vymění nová okna. Myslím si, že hodně lidí, kteří takhle přemýšlí stejně jako já, tak ví, že s velikým domem je opravdu moc práce. Člověk se o to musí stále starat.