Co je to zelená káva?

Slyšeli jste už někdy pojem zelená káva? Ač se vám to nezdá, zelená káva skutečně existuje. Nenechte se ale mýlit, výsledný nápoj nebude mít sytě zelenou barvu, jak si možná myslíte. Jedná se o kávu, která je vyrobena z kávových zrn, které jsou zatím neupražené. Pouze se zatím utrhly a zpracovali. Kávová zrna totiž získají svou hnědou barvu až poté, co jsou upražena. Jak taková káva chutná? Pravděpodobně vám její chuť nebude připomínat nic, co znáte. Typickou chuť kávy totiž získávají kávová zrna až v procesu pražení a mletí, který je zde ale vynechán. Proto má zelená káva opravdu výrazně specifickou chuť.

kávová zrna

Lidé ji popisují různě. Někdo říká, že chutná jako bylinkový čaj, jiní zase, že chutná jako nakyslá utržená tráva, někdo jiný ji zase přirovnává k zelenému čaji. Musíte pravděpodobně ochutnat sami, abyste se rozhodli, zda vám káva chutná anebo ne. Výsledná káva má jantarovou barvu a občas může být opravdu nazelenalý nádech. Záleží na konkrétní odrůdě použitých zrn, což se koneckonců odráží i na samotné chuti. Zelená káva je pro nás v mnoha ohledech prospěšnější než klasická káva. Během pražení a mletí se nezničí nebo nesníží obsahy některých látek, které právě chceme z kávy čerpat.

káva

Například kofeinu obsahuje zelená káva o hodně více než klasická káva. Také má o dost silnější antioxidační vlastnosti, jelikož obsahuje více kyseliny chlorogenové. Řada zdrojů uvádí, že je tato káva vhodná jako nápoj při hubnutí a že dokonce hubnutí výrazně podporuje. I když tyto účinky zelené kávy nebyly úplně prokázané, určitě je dobré ji pro podporu metabolismu do svého pitného režimu zařadit. Kromě účinků na hubnutí se káva doporučuje taky pacientům, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Způsobuje totiž lepšení funkce krevních cév Stejně tak má pozitivní účinek pro diabetiky, jelikož dokáže příznivě ovlivňovat hladinu cukru v krvi.